Eylül 15, 2012

Keşke Ehliyet Puanları Kontör Gibi Transfer Edilebilse

Şimdi başlığı görünce eminim şaşırdınız .Şaşırmayın bende az evvel öğrendim bu kavramı.Toplu taşıma araçlarını kullanmayı çok seviyorum.Benim gibi insan canlısı birisiyseniz,otobüs,metro,münübüs sizin için inanılmaz bir kaynaktır.

Bugün evden ofise doğru yola çıktım.Şapkamı taktım ,ayağımda spor ayakkabılarım,kulağımda müzik çalarım güneşli bir İstanbul gününe merhaba dedim.Önce minibüs beklemeye başladım.Her gelen dolu,insanlar sanki balık istifi.Boş yerlere oturmaya çekindim.Ama maşallah insanlar bırakın küçük çocuklarını ,poşetlerini bile koltuğa oturtmuşlar.İşte o anda içimden kıs kıs gülümsedim.Kulağımda Ezginin Günlüğü,Eksik bir şey var hayatımda çalıyor.
Birden minibüs o kadar kalabalıklaştı ki.Bırakın müzik dinlemeyi nefes bile alamaz bir hal aldı durum.Bu arada minibüsçü bana tanıdık gözlerle bakmaya başladı.Hani vardır ya birisini görürsünüz ve bir türlü nereden tanıdığınızı çıkartamassınız.İşte minibüsçü amca bu gözlerle bana bakarken,bir polis düdüğüyle hemen irkildi.
Malum bulunduğumuz yer Başbakanın evine oldukça yakın, rutin bir kontrol diye düşündüm.O anda bizim minibüsçü ,bir anda alı al moru mor oldu.
Minibüsü sağa çekti ve sanki bizden bir bardak su istermiş edasıyla;
-‘’Yanında ehliyeti olan var mi’’ dedi.Ben şok oldum ne yalan soyliyeyim.O anda’’ birisi bende var’’ diye seslendi.Ama sonra ne düşündüyse ‘’evde kalmış pardon’’ diye ekledi.O anda başka bir vatandaş hiç çekinmeden ehliyetini hiç tanımadığı minibüsçüye uzattı.Ve o anda Polis memuru bunu gördü.Bende içimden’’ oh olsun sana şimdi gününü görürsün ‘’diye geçirmeye başladım.Bizde malum koyunlar gibi tıka basa minibüste beklemeye başladık.Herkes homurdanıyordu.Ama ben biliyordum klasik vatandaş psikolojisi,münübüsçü geldiğinde kimseden çıt çıkmayacaktı.
Aynen de söylediğim gibi oldu.Ne yapayım ben böyleyim susamıyorum.Kendimi böyle anlarda durduramıyorum.Dişi bir johnny depp oldum birden.
‘’Kusura bakmayında,ehliyetiniz yok mu’’ dedim .Neden kusura bakacaksa oldukça pişkin ve gevrek gevrek gülümseyerek.’’Olmaz mı var tabi .Sadece benim ceza puanım kalmadı.Bir de ehliyeti kaptırmayalım’’ dedi.Üstünede bana ehliyetini uzattı.Aynı gevrek gülümsemeyle devam etti.
‘’Zaten puan bize lazım.Kardeş on puanını yedim helal et ‘’dedi.Şaşırdım kaldım vallaha.Ama benim gibi bir soru canavarıysanız kendinizi durduramazsınız.’’Peki polis bunu nasıl kabul etti’’dedim.’’Yine suratında o gevrek gülümseme.’’Yahu ehliyetin sahibi eğer yanındaysa sorun yok.Cezanı keserler puanını düşerler.’’ Dedi.’’Peki siz minibüsü tıka basa doldurmasanız da ne ceza kesilse nede biz böyle yolculuk etmesek olmaz mı?’’ dedim.Cevabı manidardı gerçekten.’’Haklısınız vallahi, ama sadece benimle çözülecek iş değil.Halk otobüsleri,belediye otobüsleri herkese aynı kural konsun.Bende uyarım neden uymayayım.’’ Dedi ve sonra ekledi.’’Sorun sistemde;bana minibüse fazla yolcu alamazsın diyen ve ceza kesen sistem,aynı cezayı otobüslere kesmıyor.Bu araç ben olmasam da yürür ,öderim cezamı alırım yolcumu’’dedi.
Şimdi kıssadan hisse anladınız mı beni ?Yahu ehliyet dediğiniz nedir?Ülkemın polisi dahi araç şoförünün yanındaki yolcuya ait olduğunu bile bile başka birisine onun ceza puanına ceza kesebiliyor.Aslında en komik detayı atladım.
Şoför benim sorularıma cevap vermenin rahatlığıyla.arkaya döndü ve ‘’Ehliyetimi başka kontrol etmek isteyen var mı ‘ dedi.Üstünede kendince espiriyi patlattı .’’Yahu bu ehliyet puanları ,kontör gibi transfer edilebilse’’arkasından da bir kahkaha ve gülmeyen tek kişi bendim.
Ama şoförün haklı olduğu bir konu vardı.İstediğiniz kadar modern olun ,gökdelenler dikin,yeni yasalar yapın ,en modern cihazları kullanın zihniyetler değişmediği sürece asla başarılı olamazsınız.
Perikızından hayata dair bir yol hikayesi okudunuz.15/09/2012

One thought on “Keşke Ehliyet Puanları Kontör Gibi Transfer Edilebilse

  1. Özay ozkan

    Bu hikayede minibusu kullanan talihsiz şoför bendim.o gün adını bile bilemediğim ve hiç unutamadığım o bayanın ehliyet sormasindan sonra bütün yolcular ehliyet sormaya başladı Daha fazla dayanamadım ve minibusculuk kariyerime zirvedeyken son verdim.Aradan yıllar geçti ve o gün bana ehliyet soran ve bu olayı kaleme alan canan ekinci hanımefendi ile tamamen farklı bir ortamda kader y ollarimizi tekrar bir araya getirdi ve çok sağlam bir dostluk oluştu aramızda Gerçekten yüreği çok güzel iyi bir insan.İyiki varsın iyi ki tanıdım seni Canan.

     
    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir