Mart 6, 2017

Kremini Sür & Bu da Boleee Ağlama

Son yıllarda televizyonlarda evlilik ve moda programları furyası başladı.Hangi kanalı açarsanız açın karşınızda bu programlar.Bizlere hiç bir getirisi olmadığı halde ,bu programlar yayınlanmaya devam ediyor.

Bir toplum, millî, dinî, kültürel, tarihsel ve sanatsal değerleriyle millet olur. Bir milleti çökertmenin en kolay yolu, onu kendi kültüründen koparıp, kişiliksiz hale getirmektir.Boş işlerle uğraşmasını sağlamaktır.

Son yıllarda ekranlara demir atan bu programlar hakkında bir çok iddia ortaya atılıyor ve eleştiri almaya da devam ediyor. İzdivaç programlarında görev alan Psikoterapist Lütfü Kaan Özdemir, perdenin arkasındakileri görüp istifa eden bir isim. “Evlilik programlarının psikoloğu” sıfatıyla bir anda ünlü olmasına rağmen Özdemir’i istifaya götüren süreç, ‘kurguyu ve etik dışı arka planı görmesiyle başladı.

Türk halkı maşallah gözetleme sürecinden vazgeçemedi.Üstelik eleştirdiğinizde aldığınız cevap;

-”Kime ne zararı var canım .Seyrediyoruz evde canımız sıkılıyor.”

Koş gel şurada yaşlı bir teyze var bugün evini temizleyelim desek kimse kılını kıpırdatmaz.

Toplum olarak yozlaşma yolunda emin adımlarla ilerlerken,bu Allah ın belası programlar gençlerin çocukların yaşlıların kültür dengesini altüst etti.

Üstelik bu programlarda gördüğümüz damat ve gelin adayları evlenmeyi bırakın demir attılar programlara.

Adayların taliplere  sordukları sorular da , bir o kadar manidar.Üstelik hepsinin de bir yeteneği var.Kimisi kıvırta kıvırta her sorduğunuz soruya oynarken , kimisi de her soruya şarkıyla cevap veriyor.Kimi meşhur olmak için çıkıyor. Kimileri gerçekten evlenmek niyetiyle,  Orada bir kameranın çektiği var, bir de set ekibinin yaptıkları var. Orada “cast” tan (oyuncu ajanslarından) gelenler var, reyting için yapılan ‘ekstra faaliyetler’ var.Bu insanlara vaatler veriliyor.Yani anlayacağınız uçurumdan aşağı atılıyorlar.Kimileri  maaş alıyor, yorum yapanlardan maaş alanlar var. Katılımcıların  bazıları oyuncu. Dolayısıyla para için gelenler var. Kurgu olduğu için hangileri gerçek hangisi kurgu anlamak mümkün değil .İnsanlar ne seyrederse o olurlar.İnsanların yanlarındaki arkadaşları ne ise kendileri de odur.Bize dayatılan bu programların kaldırılması için ne RTÜK ne devlet hiç bir şey yapmıyor.

Medyanın gücünü küçümsemeyin lütfen.Geçen gün bir haber okudum.İnanın çok kötü oldum.İlk öğretim ikinci sınıf öğrencisi televizyonda gördüğü erotik bir öpüşme sahnesinde annesine

-”İşte öğretmenimizde bizi böyle öpüyor hem de kucağına oturtuyor.Anne bu kötü bir şey mi diye sormuş?”

Böyle bilinçsiz programlar yapana kadar çocuklara cinsel eğitim veren kamu spotları yapsalar nasıl olur.Mesela bir çok okulda çocuklara özel bölge mahremiyeti anlatılıyor.Millet televizyonda öpüşünce sevişince ayıp değil.Peki neden bununla alakalı kamu spotu yok.

Kuzucukların seni unutmadı Adile Teyzem.

Eskiden bizim uykudan önce diye bir programımız vardı.Rahmetli Adile Naşit masallar anlatırdı.Hatırlıyorum annem masalınızı dinleyin artık sizin yatmanız lazım derdi.Saat sekizde haberler vardı.Bu program yedi buçukta başlardı.Bizde bilirdik  ve masal bitince uyumamız lazım derdik.

Sokakta küçücük çocuklar kremini sür derken.Üstüne evlenmecelik oyunu diye bir oyun oynamaya başlayanlar var.

CNN TÜRK’te canlı yayında Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, evlilik programlarının “toplumu yozlaştırdığı” görüşünü dile getirdi ve buna izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Tek ümidimiz Fatma Betül Sayan 🙂

Sadece evlilik programları olsa iyi.Birde moda programları var.Jüri üyelerine bir şey diyemeyeceğim.Ama yapımcı şirketler o yarışmalara katılan çoğu ruh hastası bizim dünyamızdan olmayan o kadar bayanı nereden buldu ve oraya çıkarttı anlamış değilim.Aramızda kaç kişi onlar gibi konuşuyor ? Allah aşkına uyanın şu uyuduğunuz uykudan.

 

Daha ne kadar uyuyacaksınız ?

Ecdadınız Kafkas dağlarında soğuktan taş kesildiler

İzdivaç peşinde koşmadılar

Uyumadılar.

Çanakkale’de, bir adım geri atmamak için kendilerini sipere bağladılar…

Uyumadılar

Siz daha ne kadar uyuyacaksınız ?

İzmir’in göbeğinde, Allah’ın evinde, gözünün önünde kurşunlandılar…

Uyumadılar

Siz daha ne kadar uyuyacaksınız ?

Yarın sana ne olduğunu kimse düşünmeyecek.

Seni ve ülkeni bölmek için televizyonlarda böyle abuk subuk programlar yapacaklar.

Taze beyinleri çocuklarımızı gençlerimizi böyle yoldan çıkaracaklar.

Siz daha ne kadar uyuyacaksınız ???

 

Sizlerde evlilik programları kaldırılsın diyorsanız.Lütfen oyunuzu kullanın.

 

Evlilik Programları Kaldırılsın.

 

 

 

 

 

One thought on “Kremini Sür & Bu da Boleee Ağlama

  1. Sema yıldıran

    Sevgili Canan ne güzel yazmışsın.İnsanlar artık değerlerini kaybetti.Uyanmaları için artık birilerinin bir şeyler yapması gerekiyor.Çok teşekkür ederim sana her zaman ki gibi bilinçlendirici yazılar yazıyorsun.Oyumu verdim bende kaldırılmalarını istiyorum.

     
    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir