Ekim 4, 2016

NAMUS SİZİN BİR KADINA BAKAR İKEN SERGİLEDİĞİNİZ AHLAKIN TA KENDİSİDİR!!

Bu yazıyı kadınları bir eşya gibi gören katil ve katil potansiyeli olan insanlara yazıyorum.

İnsan diyorum çünkü insanları cinsiyetine göre ayırmayı sevmiyorum.İşte bu da benim hikâyem.

 

Bende herkes gibi sıradan bir insanım.Kadına yönelik şiddeti televizyonlardan gazetelerden okuyordum.Bir gün bende bu  cinayetlere kurban olacak bir kadını tanıyacağımı sanmıyordum.

Benim hikâyem 1994 yılı mayıs ayında başladı.Evlenmeye karar vermiştik.İşyerimize en yakın mesafe Fatih Karagümrük’tü.Ev bakmaya başladık.Kendimize uygun bir ev bulduğumuzda en çokta karşı komşum Dilek abladan(Dilek Sökmen Erel) dolayı çok mutluydum.Çok gençtim ve bana ablalık yapacak kocaman mavi gözleri olan o güzel kadını hayatım boyunca unutmayacaktım.

Mutfağımızın camları karşı karşıyaydı.Hem yemek yapar, bulaşık yıkar bir yandan da sohbet ederdik.Hele bazen birbirimize ihtiyacımız olan şeyleri fırlatmamız vardı ki anımsadıkça gözlerim doluyor.

Güzel, sevecen, şen kahkahaları olan bir kadın.Üstelik yardım sever ve bir o kadarda sevimli.Bana ne zaman birisi ‘’ne güzel yemekler yapıyorsun’’ dese gözlerim dolar.

Yemek yapmayı ve şimdilerde aklıma geldiğinde hala gözlerimi dolduran birçok şeyi ondan öğrendim.O benim hem ablam,hem dert ortağım hem de arkadaşımdı.

Kocası Mustafa abi ,hemşerim Erzincanlı’ydı.Tabut çakıyor ve defin işleriyle ilgileniyordu.

Hatırlıyorum da dükkânın telefonlarını bana yönlendirirdi bazı zamanlar.Arayanlar ’’ acil defin tabut işimiz var’’ dediğinde ,koşarak kapısı çalıp ‘’hadi gözün aydın birisi ölmüş abla’’derdim. ‘’tövbe tövbe’’ der şen kahkahalar atardı.

Bakamadığı için kızını küçük yaşta annesine vermiş,hayatını oğluna adamıştı.Verdiğim böreği bile yemez saklar okuldan gelince oğlum yesin derdi.

Mustafa abi bizlere karşı saygılı lakin Dilek ablaya eziyet etmekten çekinmezdi.

Ramazan hariç her gece içer ,yanına da bir dilim koca biftek alırdı.Parası yetmez ise ucuzundan mevsimine göre istavrit.Her gece istavrit ayıklayan ve içinden bir tane bile yemeyen benim vefakâr komşum Dilek Sökmen . Belki inanmayacaksınız ben yıllardır ,sanki suçu istavrite yükledim.Yemin ettim ve asla istavrit yemiyorum.

Bazı zamanlar şiddetin dozu artar Dilek abla kocaman mor bir gözle karşıma dikilirdi.Boşan bu adamdan dedikçe .’’Ben boşanamıyorum bari sen kendini kurtar boşan kızım’’ derdi.Ben fiziksel değil ama psikolojik şiddete maruz kalıyordum.Ben sözümü tuttum boşandım.Ve yuvama Üsküdar’a geri döndüm.

Ara ara telefonlaşır dertleşirdik.En son konuştuğumuzda sesi bir garipti ama anlam

verememiştim.Yine lanet olası kocasının şiddetine uğradığını düşünmüştüm.

Bir gece rüyamda onu gördüm.Eski binada apartman kapı girişinde sohbet ediyorduk.Her tarafta saksı çiçekleri vardı.Anlam veremedim.Hiç iyi gözükmüyordu .Ona ‘’neyin var abla’’ dediğimde ‘’Sana söyleyemem senin araştırıp bulman lazım’’ dedi.

Sabah kabusla yatağımdan fırladım.Telefon etmeyi denedim.Telefonları cevap vermiyordu.Ev telefonunu ,oğlunun telefonunu Aradım ama ona ulaşamadım.

Sonra belki sosyal medya hesabı vardır diye bir hamle yaptım.Bir türlü soyismini anımsaymadım.Evdekilerede rüyamı anlattım.Sonrasında saatlerce soyismini düşünüp durdum.Birden aklıma geldi.Koşa koşa oturdum pc nin başına hiçbir sosyal medya hesabında adını bulamadım.Bir refleks diyeyim ismini Google yazdım.O an yaşadığım dehşeti size anlatamam.Kocası tarafından vurulduğu yazılı bir haber önüme düştü.

O an düşündüğüm şuydu’’Mustafa abi onu vurdu. Ama o iyi Benim hemen oraya gidip onu bulmam lazım.’’

Haberi okuduktan sonra şoka girdim .O öleli dört  ay olmuş ve benim haberim yoktu.Kendimi kaybettim.Ve gece 11 civarı Üsküdar’dan eski mahalleme gidip komşularımızı buldum.İçim soğumadı mezarını bulmak için bir sonraki gün koca tarihi mezarlığı dört döndüm.

Dilek ablamı kaybetmiştim.Benim için hayatım boyunca unutamayacağım tarafı,bana

öldüğünü rüyamda söylememişti , ama onun durumundan haberdar olmamı istiyordu.

Anlayacağınız ben dilek ablamı kaybettim.Onunla beraber insanlara olan güvenimi kaybettim.Şiddet uygulayan insanlardan ayırmadan nefret ediyorum.

Dilek ablama gelecek olursak,kendisine yeni bir hayat kurmak istemiş.Evden ayrılmış bu dönemde kendisinden yaşça oldukça büyük bir beyle görüşmeye başlamış.Bir arkadaşımız kendisine ‘’senden oldukça büyük bu adam’’ dediğinde ‘’çok yoruldum sadece başımı yaslayacak bir omuz arıyorum’’ demiş.

Geldiğimiz noktada sizce Dilek abla ve onun gibiler ölmeyi hak ettiler mi?

Bence kocaman bir hayır !!

Cinayeti işleyen kişiler tahrik indirimden faydalanmayı hak ettiler mi?

Bence buna binlerce kez hayır!!

Dilek abla sadece bir örnek.Binlerce kadın ülkemizde boşanmak istediği için ,öldürülüyor  ve buna kimse dur demiyor.

Ben hayatım boyunca Dilek ablanın ismini yaşatmak için elimden geleni yapacağım.Varsın oğlu onu unutsun,Varsın dost dediği bazı arkadaşları arkasından konuşsun.Varsın kocası içinden belki de iyi yaptım desin.Ben onu asla unutmayacağım.Şu anda eğer burada gözyaşlarımı görme imkânınız olsaydı,Belkide bu yazıyı okuyamazdınız.

Katillere ve ileride maalesef katil olmayı planlayanlara sesleniyorum.Bizler sevgililer sevgilisinin Allah’ın size bir emanetiydik hani.Allah ın verdiği canı sadece Allah alır.Birisini sevmiyorsanız istemiyorsanız ondan boşanabilirsiniz.Kimsenin canını almak gibi ağır bir yük ve günahın altına girmenize gerek yok.O insanları sevdiklerinden ,ailelerinden koparmaya hiç hakkınız yok.

Şimdi sizlere emanet edilen kadınlara neler yapmışsınız hep beraber okuyalım.

 

** Fadime Şanlı 20 Şubat 2010’da kocası tarafından öldürüldü. Facebook’ta evli olduğunu yazmadığı ve kızlık soyadını kullandığı için hakim kocanın müebbet olan cezasını 16 yıla düşürdü.

 

** Bursa’da 2009’da boşandıktan sonra tekrar birlikte yaşamaya başladığı Arzu Civil’i internette izlediği porno filmdeki kadına benzettiği için 22 yerinden bıçaklayarak öldüren Yavuz Özcan, tahrik indiriminden yararlanarak 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

** 2009’da İzmir’de Serap Himmetoğlu kocası tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Müebbetle yargılanan koca Adnan Himmetoğlu, eşinin kendisine küfür ettiğini söyledi. Ağır tahrik indiriminden yararlanarak 17 yıl altı ay hapse mahkum edildi.

 

** Antalya’da cinsel ilişkiye girmek istemeyen eşi Dudu Karataş’ı 2 Mart 2010’da boğarak öldüren emekli imam Ali İhsan Karataş, eşinin kendisine “sen artık erkek değilsin” dediği iddiasıyla ağır tahrik indiriminden yararlandı. Mahkeme Karataş’ın cezasını sekiz yıl dokuz ay hapse düşürdü.

 

** Samsun’da 2010’da eşi Hanife Ertaş’ı 44 yerinden bıçaklayarak öldüren Yaşar Ertaş ‘eşim bana başka kadınlara git, seni başkalarıyla aldatacağım dedi ve beni tahrik etti’ diyerek tahrik indiriminden yararlandı. Yaşar Ertaş’ın cezası 18 yıl dört aya düştü.

 

** İzmir’de 2006’da eşi Alev Er’i öldürüp cesedini buzdolabında saklayan Şakir Er’in yargılandığı davada mahkeme,Alev Er’in piercing yaptırması ve çantasından doğum kontrol hapı çıkmasını tahrik sebebi saydı, Şakir Er’in müebbet hapis cezasını 20 yıla indirdi.

 

** Adana’da 2007’de “Evime gidip bahçe kapısını açtığımda yüzünü tam göremediğim bir şahsın kaçtığını gördüm. Eşimin alt kısmında beyaz tayt, üstünde de beyaz tişört vardı” diyerek nikahsız eşi 17 yaşındaki Oya Can’ı bıçaklayarak öldüren Halil İbrahim Uçan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm eden mahkeme, tahrik gerekçesiyle cezayı 22 yıla indirdi.

 

** 2011’de İzmir’de 2 çocuğunun gözleri önünde öldürülen Naciye Kalyoncu ile kocası arasında boşanma davası sürüyordu. Naciye Kalyoncu ve Mümin Kalyoncu’nun ayrı ayrı açtığı boşanma davalarından Mümin Kalyoncu’nun“Beni aldatıyor” iddiası ile açtığı dava, deliller dayanaksız bulunarak reddedilmişti. Oysa aynı deliller, Naciye Kalyoncu’yu öldüren Mümin Kalyoncu’ya ceza veren mahkeme tarafından geçerli sayıldı.

 

** Şiddet gördüğü için boşanmak isteyen ve ayrı yaşayan Dilek Sökmen’e kocası Mustafa Sökmen kurşun yağdırdı. Mahkeme Dilek Sökmen’in hayatında başka biri olmasını indirim sebebi saydı. Katil kocanın cezası 18 yıla indirildi.

 

Bu dönemde dilek ablanın davasını üstlenen,ve haklarını savunan  kadına şiddeti durduracağız platformu üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.   https://www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net/

 

Namussuzca namus kavramınız,ahlaksızca ahlak kavramınız yerin dibine batsın.Namus sizin bir kadına bakar iken sergilediğiniz ahlakın ta kendisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir